Przydasie

Przydasie, czyli historia niewielka Guzika z Pętelką


Wielu rodziców marzy o tym, by ich dzieci były grzeczne, pamiętały o odrobieniu pracy domowej czy po skończonej zabawie odłożyły zabawki z powrotem na miejsce. Dzieci z kolei marzą o tym, by rodzice dali im więcej swobody, za dużo nie wymagali, pozwolili do woli bałaganić, a co więcej, by bałagan sam, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zniknął później w mgnieniu oka. Czy można w tym wszystkim znaleźć złoty środek? I co może wyniknąć z zetknięcia się tych dwóch, tak skrajnych światów?

Przydasie, czyli historia niewielka Guzika z Pętelką to opowieść właśnie o takich dzieciach, które lubią psocić i zostawiać po sobie nieporządek. Jednak każdej nocy przychodzą do nich Przydasie, urocze, małe krasnoludki, które pod osłoną nocy, pomagają w doprowadzaniu do ładu ich pokoju. Historia ta powtarza się co wieczór… Za każdym razem, po przebudzeniu, dzieci są bardzo zadziwione tym, że podczas snu, „ktoś” wszystko posprzątał. Postanawiają w końcu same zadbać o porządek w pokoju, a którejś nocy decydują się same sprawdzić , kto stoi za tym porządkiem. Podejrzenia padają na rodziców…


Spektakl Przydasie, czyli historia niewielka Guzika z Pętelką uczy dzieci odpowiedzialności, poczucia obowiązku, sumienności, rzetelności oraz zachowania pewnej dyscypliny. Przedstawienie uświadamia rodzicom, że to oni są odpowiedzialni za edukację swoich pociech. To oni uczą je tego wszystkiego: pilnowania porządku, odrabiania lekcji. Rodzice są, a przynajmniej powinni być, tymi pomocnymi Przydasiami, które w mądry sposób będą wychowywać i kochać swoje dzieci. Czy rzeczywiście rodzice są tymi życzliwymi krasnoludkami, a może krasnoludki istnieją naprawdę i wspierają rodziców w procesie edukowania dzieci?

Przydasie, czyli historia niewielka Guzika z Pętelką to inscenizacja ukazująca świat przedstawiony przede wszystkim z punktu widzenia krasnali. Historia dzieci jest tylko tłem, komentarzem z offu do prezentowanych na scenie wydarzeń. Konwencja spektaklu nawiązuje do tytułu filmu Kingsajz, czyli napoju, dającego krasnoludkom wymiary zwyczajnego człowieka. I tak też jest w przedstawieniu. Scenografia, rekwizyty są celowo przerysowane, wyolbrzymione. Pojawi się duża temperówka czy duży ołówek. Kompozycję spektaklu dodatkowo wzbogacą projekcje multimedialne. Spektakl jest interaktywny, zakłada aktywny udział dzieci (w trakcie jego trwania Przydasie np. zachęcą do wspólnego śpiewania piosenki).


Scenariusz: Maja Margasińska
Reżyseria: Helena Radzikowska

Opracowanie muzyczne: Mateusz Wiktorowicz
Scenografia i kostiumy: Estera Urban, Kamil Kuligowski
Wykonanie kostiumów i scenografii: Pracownia Artystyczna Niebieski Kubik
Obsada:
Małgorzata Choroszewska/ Magdalena Silska,
Dominika Hudziec,
Piotr Mielnik,
Piotr Kocia